De selectie van de gebouwen opgenomen in dit boek is tot stand gekomen door zowel de Rijksmonumentenlijst als de Gemeentelijke monumentenlijst te raadplegen, recente bouwhistorische onderzoeken te bestuderen en simpelweg naar de Leids architectuur te kijken. In de inleiding geeft Jan Dröge een beeld in vogelvlucht van de architectuurgeschiedenis van Leiden van de middeleeuwen tot en met de twintigste eeuw. Het oudste monument is de Burcht en het nieuwste gebouw is Station Leiden Centraal. De ordening is naar gebouwtype, waarbij is uitgegaan van de oorspronkelijke functie van het gebouw. Binnen de gebouwtypen zijn de gebouwen in principe geordend op adres. Niet gekozen is voor een chronologische ordening omdat veel gebouwen door de eeuwen heen zijn verbouwd of uitgebreid en moeilijk aan één jaartal verbonden kunnen worden. Speciale aandacht krijgen de hofjes, de universitaire gebouwen, het rijke industriële verleden van Leiden en het Rapenburg. Het boek is geïllustreerd met ruim 300 speciaal voor deze uitgave gemaakte foto’s.