Straat in de Gemeentebestuurdersbuurt,herinnert ons aan Jacob Mattheüs de Kempenaer (1853-1900) ,burgemeester van Oegstgeest van 1895-1900.
De Kempenaer werd bij koninklijk besluit van 17 juni 1895 per 1 juli daaraanvolgend benoemd tot Burgemeester van Oegstgeest en van Voorhout, onder gelijktijdig eervol onslag als burgemeester van Voorschoten.Hij was de opvolger van Burgemeester Terwee, die met pensioen ging.Door zijn vroegtijdig overlijden is De Kempenaer maar kort burgemeester van Oegstgeest geweest,maar in deze periode hebben zich wel enkele belangrijke gebeurtenissen voorgedaan.Zo werd in 1896 de grens tussen Leiden en Oegstgeest verlegd van (ongeveer) de Leidse singels naar de Kagerstraat,wat een terugval van het inwonersaantal meebracht met 40%,en daardoor inkrimping van het gemeentepersoneel: de enige “ambtenaar ter secretarie”buiten de gemeentesecretaris en de gemeenteontvanger moest worden ontslagen,evenals de “asman” (vuilnisophaler)!Door deze annexatie kwam de familie De Kempenaer,die vanuit Voorschoten verhuisd was naar het Terweepark bij het station Leiden,toch weer buiten Oegstgeest te wonen.Hij kreeg daarvoor dispensatie,mits hij elke week op maandag en vrijdag voor de inwoners van Oegstgeest te spreken zou zijn.Verder maakte De Kempenaer de opening mee van de psychiatrische inrichting Endegeest (1897),evenals de aankoop van grond voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis aan het Wilhelminapark en de aanbesteding daarvan.Een paar weken voor de opening is hij overleden.Hij werd begraven in de voormalige grafkelder van de familie Sohier de Vermandois bij de Groene of Willibrordkerk.Bij besluit van Burgemeester en Wethouders in juli 1914 werd “de Hooge en Lage Voortweg”omgedoopt in De Kempenaerstraat.