Ter gelegenheid van het Monumentenweekend 2025 neemt de Historische Vereniging Oegstgeest je mee op een fietstocht door de naoorlogse nieuwbouwwijken: elke wijk met weer eigen accenten, waarbij de stedenbouwkundige vormgeving van vrijwel al deze wijken in Nederland is terug te voeren tot de tuinstadbeweging. Deze ‘Garden City Movement’ ontstond in het 19e eeuwse Engeland. Uitleg over deze beweging vind je helemaal onderaan.
Volkshuisvesting: meer sturen
De Woningwet van 1901 was een belangrijk moment om de volkshuisvesting een andere wending te geven. Er werden kwaliteitseisen gesteld en overal ontstonden woningbouwverenigingen.
In Oegstgeest werd in de jaren 1920 de Woningbouwvereniging Buitenlust opgericht die een wijk ging bouwen aan de uiterste westkant van Oegstgeest, bestemd voor personeel van de Noord- Zuid- Hollandse Tramwegmaatschappij (NZHTM) die een grote remise had op een terrein aan de weg naar Rijnsburg. De wijk uit het begin van de jaren ‘30 ademt de sfeer van de tuindorpen: er werd zelfs een volkstuinvereniging opgericht en het bestuur van de wijk werd vanuit het kantoor van de vereniging ter hand genomen.
Fiets met ons mee

De HisVO-fietstocht voert langs de volgende wijken:
- 1949-1951 Wederopbouw 1 : de Grünerie
- Jaren ’50 Wederopbouw 2: Marelaan (1952/3) en prinsessenbuurt (1957/8)
- Eind jaren ’50 Wederopbouw 3: Hofbrouckerpark, Hofdijck en Zeeheldenbuurt
- Jaren ’60: Bloemenbuurt en Schildersbuurt
- Jaren ’80: koopwoningen Haaswijk: premie-koopwoningen
- 1994-1996 Morsebel: doorstroming en wooncarrière
- Eind jaren ’90: Vinexlocatie Poelgeest
- 21e eeuw: Nieuw Rhijngeest
- Renovatie Buitenlust
We hebben geen vastgestelde route, maar we markeren steeds een paar ‘afstappunten’ (punten vanwaar je de beschreven kenmerken duidelijk kunt zien) en zaken/plekken die zijn ‘uitgelicht’ (bijzondere plekken of extra informatie Je kunt ze heel makkelijk met een digitale kaart kunt vinden en zo je eigen route fietsen – of wandelen!
Wil je meer overzicht?
Een kaart van Oegstgeest en de lijst met de “afstappunten” en elementen die zijn ‘uitgelicht’ staan in een apart te downloaden bestand. Hierin staan ook de gebruikte bronnen vermeld.
Je kunt alle wijken natuurlijk in één dag bekijken, maar je kunt ook één wijk per keer doen. Omdat verschillende leden van de Historische Vereniging elk een eigen wijk hebben beschreven is er ook een variatie in de beschrijving van de wijken ontstaan: we wensen je veel plezier!
We houden ons aanbevolen voor aanvullingen en verbeteringen: stuur die dan naar



